Легенди про калину
Цікаві факти про калину.
Бібліотека-філія с.Теково запрошує користувачів в рубриці"Цікаво знати.Світ цікавих фактів" ознайомитись з віртуальною інформіною "Легенди про калину.Цікаві факти про калину."
В одному селі юнак і красива дівчина покохали один одного. Якось покликав до себе батько хлопця і сказав: «Сину, прийшла пора тобі стати захисником рідного краю. Йди покозакуй, а коли повернешся — зіграємо весілля». Минув рік, потім ще один. Дівчина чекала, а хлопець не повертався.Але на четвертий рік налетіла татарська орда на село. Люди захищалися як могли, боролися з усіх сил. Серед них був і старий козак — батько хлопця. І ось несподівано з натовпу татар з’явився мужній воїн. Старий козак підняв шаблю і несподівано застиг — він впізнав у воїні свого сина.
«Як ти міг, сину мій, стати зрадником і привести чужинців у свій рідний край?»
— крикнув приголомшений батько.
«А що б я мав, залишаючись простим козаком?»
— відповідав син.
Боляче поранили синівські слова старе серце батька. Не зміг він винести зради і підняв шаблю. Однак син виявився спритнішим… З хати вибігла дівчина, вона впізнала свого коханого. Та коли вона побачила його в чужинському одязі і поруч мертвого старого батька, вона все зрозуміла. Хлопець сказав, що повернувся за нею:
«Ходімо зі мною, я так поспішав до тебе! Ти будеш у мене в золоті, в шовках ходити, оксамитом огортатися, самоцвітам радіти!»
Але дівчина відмовилась і вигукнула:
«Жодна рука не торкнеться мене! Я належу рідній землі і вона мене захистить, а тебе — проклинаю, зраднику!»
У люті воїн заніс шаблю над головою і раптом застиг: дівчина перетворилася на кущ із білими запашними квітами,
красивими і невинно чистими. Хлопець знову махнув шаблею, а кущ тільки злегка похитнувся і знову приріс до кореня — тільки замість білих квіток, немов краплі крові,
заблищали червоні кетяги ягід. А листя тихенько шелестіло: «Проклинаю, проклинаю…».
заблищали червоні кетяги ягід. А листя тихенько шелестіло: «Проклинаю, проклинаю…».
Існує легенда і про походження гіркоти калини.
Колись ягідки калини буди солодші за малину.Одній красуні сподобався гордий коваль який був кращий за всіх парубків у селі.Віе не звертав уваги на дівчину і ігнопував та доводиі її до сліз своєю байдужістю.Любив цей хлопець сидіти в лісі - місце його сили, весь вільний час там проводив. Приходить якось на своє місце - а там нічого немає. Все згоріло.Побачив він лише "кущ калини" і заплакану дівчину поруч з ним. Коваль все усвідомив, для нього ніби відкрилися очі через пожежу і він зрозумів, що зробив. Підбіг він до неї відразу, обняв, але було пізно - практично вся краса дівчини пішла разом зі сльозами. Однак з того часу коваль став улюбленцем всіх селян - завжди добрий і веселий. Що стосується рослини, ягоди його стали до смаку як полин - через сліз дівчини. Саме з тих пір люди в народі придумали повір'я, де йшлося, що букет калини, прикладений до закоханого серця, обов'язково заспокоїть біль, яку відчуває закоханий.
Іноді калину вважають символом України. Її значна поширеність на теренах України, пов'язаність із родинно-побутовими, календарними обрядами (весілля, похорони, осінній обряд «похід на калину» та ін.) зумовили перехід із світу номінативної одиниці у світ художнього образу. Найбільше цей давній фольклорний образ виступає словом-символом як домінанта в асоціативному зв'язку калина — дівчина (мати), калина — Україна, калина — кров. Домінує загальнопоширена спорідненість «калина — дівчина». Цю стійку асоціацію розглядали видатні фольклористи Микола Костомаров, О. Веселовський, Олександр Потебня.
Також калина вважалась «весільним деревом» і була обов'язковою учасницею весільного обряду. Гілками калини прикрашали столи, весільні короваї, дівочі вінки й гостинці. Другий вид символічної спорідненості калина — Україна притаманний найбільше стрілецьким і повстанським пісням. Плоди калини стали символом мужності людей, що віддали своє життя боротьбі за Україну.
Завдяки червоним ягодам, які нагадують краплі крові, калина в українців стала символом пролитої козацької крові. Ця архаїчна значущість слів калина — кров за традицією зберігається і у піснях воєнної тематики нового часу: У діброві при долині вітер повіває, Там над стрільчиком калина слізоньки ковтає. Ой червоні тії сльози з стрілецької рани, Впав бідненький при долині, більше вже не стане Подібно, «калина на могилі» має стійке символічне значення: тужлива пам'ять за померлим на чужині молодим козаком чи хлопцем, сином, братом:
А на тій могилі червона калина,
За стрільцем ридає молода дівчина
.Кущ калини побіля материнської чи бабусиної домівки – це не тільки окраса. У ньому глибинний зміст. Це наш символ. Наш духовний світ. Наша спадщина, яка опредметнює духовний потяг до рідної землі, свого берега, своїх традицій.Тому говормли: "Посадиш калину біля хати - будеш щасливу долю мати ".
А скільки пісень про калину співано – переспівано, скільки легенд та казок казано – переказано! Як багато прислів’їв та приказок складено, ось, наприклад, такі: “У лузі калина з квіточками, немов матуся з діточками” чи “Запишалася калина, наче красная дівчина”. Дуже любив калину Тарас Шевченко, в його творах вона згадується близько 1000 разів. Та й у творах багатьох письменників та поетів усіх часів вона символізує кохання і вірність, одруження і материнство, радощі й печалі.
Калину саджали на щастя і добро біля хати, а ще – біля криниці, щоб вода була чистою і смачною. Збирати калину до лісу, в луг або до річки ходили колись дівчата, і та, котра першою знаходила кущ, мала бути щасливою. На весіллі калиною прикрашали коровай, гільце, хату, одяг нареченої.
калину вишивали на сорочках,
рушниках
.
Сумну символіку мала калина у час вічної розлуки з дорогою людиною. Її часто висаджували на могилах неодружених дівчат та хлопців, що символізувало продовження життя та світлу пам’ять. На могилі козака чи чумака, який вирушив у мандри і не зміг повернутися, загинув у дорозі, побратими саджали кущ калини як ознаку того, що тут похований українець.
.Плоди калини містять велику кількість самих різних необхідних для людського організму речовин. Крім цукру й органічних кислот, в них є танін, пектин, дубильні речовини, смоловидна ефіри і вітаміни. Особливо цілющим є вібурнін, що надає ягодам гіркоту.
Неабияка любов народу до калини пов’язана і з назвами населених пунктів, якими рясніє мапа України:
Калинівка, Калинів, Калинівське, Калинове, Калинівщина, Калиновець, Калиновий гай (нараховується понад 100).
Не варто забувати і про цілющі властивості калини. Її й досі активно застосовують у народній медицині від багатьох захворювань.
Широко використовується калина в косметології та кулінарії. З неї готують киселі, муси, роблять сік, наливки, варять желе, варення, просто перетирають з цукром , а приморожені ягоди – чудова начинка для пирогів.
Росте калина і в Канаді, кілька її видів розповсюджені в Онтаріо (усьго ж є близько 200!). Один із видів так і називають – канадським. Його ягоди синьо-чорного кольору, їх також корисно споживати.
Калина дозріває вже у вересні, але лише після перших заморозків вона стає солодкою. Обов’язково заготуйте чудодійних ягід, щоб смакувати ними холодної зимової пори та бути здоровим. А ще краще, посадіть кущ калини у себе на подвір’ї: корисно, красиво і на долю щасливу!
10 причин любити калину
1. Калина багата на вітамін С, тому при застуді добре допоможе такий напій: розпарені свіжі ягоди розім’яти, змішати з медом і розбавити теплою водою.
2. Відвар із кори калини – чудовий протисудомний і заспокійливий засіб.
3. Ягоди калини з медом або цукром корисно вживати при гіпертонії: вони нормалізують кров’яний тиск.
4. Ефективно допомагають плоди калини в лікуванні туберкульозу легень: розім’яті ягоди приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день.
5. Відвар із ягід п’ють при кашлі, а при ангіні ним полощуть горло. Готують відвар із 10г ягід на 200г окропу. Приймають по 1 столовій ложці тричі на день.
6. Сирі ягоди мають послаблюючу дію.
7. Калиновий сік із медом застосовують у народній медицині для лікування раку молочної залози й для профілактики раку шлунка.
8. Сік із листя калини помічний при діатезах: ним змазують вражені ділянки шкіри.
9. Якщо взимку щодня з’їдати декілька ягід калини, помітно зміцниться імунітет.
10. У косметології свіжим соком із ягід виводять вугрі та пігментні плями. Обличчя змазують калиновим соком, а через 20 хвилин “маску” змивають холодною водою. Також сік заморожують і використовують для активного масажу.
Прислiв’я про калину
Похолодніло, риба не ловиться, калина у цвіт вбирається.
Любуйтеся калиною, коли цвіте, а дитиною – коли росте.
Заливається, як соловейко на калині.
Дівчина, як у лузі калина.
Вибери собі дівку, як калинову гілку.
Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.
Весною калина білим цвітом квітує, а восени червоним.
У лузі калина з квіточками, неначе мати з діточками.
Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині.
Без верби і калини нема України.
Прислiв’я про калину показують не лише красу цієї рослини, а й її символізм для нашої країни.
Джерело: https://dovidka.biz.ua/prisliv-ya-pro-kalinu/
Загадки про калину
І червона, й соковита,
Та гірка вона все літо.
Припече мороз – вона
Стала добра й смачна.
За хатою у садочку,
У зеленому віночку
Та в червоних намистах
Стала пава молода.
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти:
За намисто кожен – смик
, Та й укине на язик. ***
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. ***
І не дівчина, а червоні стрічки має. ***
В лісі на горісі червоні хустки висять. ***
Навесні білим цвітом,
а восени – червоним плодом. ***
Стоїть дід над водою З червоною бородою.
Тільки сонечко пригріє, Борода почервоніє. ***
Хто ж ті ягоди не знає, Від застуди їх приймає.
На кущах вони висять, І, як маків цвіт, горять.
Тільки це не є малина. Що за ягода? – …… ***
Я – привітний кущик Весною білим цвітом зацвітаю.
Восени червоними ягодами вітаю. Взимку птахів пригощаю. ***
У сінокіс – гірка, А в мороз – солодка, Що за ягідка?
Джерело: https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-kalinu/
https://www.youtube.com/watch?v=pKc1QE-cH4M
https://www.youtube.com/watch?v=PFIQ5EEVBu0
https://www.youtube.com/watch?v=_vdEqIXiVV8
https://www.youtube.com/watch?v=PPJ_TBUb-Bk
Джерело: https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-kalinu/
Пісні про калину
https://www.youtube.com/watch?v=lU9RuyHkv3Qhttps://www.youtube.com/watch?v=pKc1QE-cH4M
https://www.youtube.com/watch?v=PFIQ5EEVBu0
https://www.youtube.com/watch?v=_vdEqIXiVV8
https://www.youtube.com/watch?v=PPJ_TBUb-Bk
Книги про калину
Неумывакин И. Мифы и реальность-Киев: Диля.-2015.-169 с.
Книга присвячена цілющим властивостям калини,рослини,яка здавна широко використовувалася в народній медицині для лікування серцево-судинних захворювань,нирок,печінки,шлунково-кишкового тракту.Сучасна медицина підтверждує лікувальні властивості калини і дає їм наукове обгрунтування.
Про те,як правильно використовувати цілющу силу рослини,розповідається в книзі.
Книга присвячена цілющим властивостям калини,рослини,яка здавна широко використовувалася в народній медицині для лікування серцево-судинних захворювань,нирок,печінки,шлунково-кишкового тракту.Сучасна медицина підтверждує лікувальні властивості калини і дає їм наукове обгрунтування.
Про те,як правильно використовувати цілющу силу рослини,розповідається в книзі.
Шукшин Василий Калина Красная- Киев: Азбука-2016.-384 с.
Творчість Василя Шукшина!1929-1974)-видатне яіище 1960-1970 років.Талант цієї особистості проявився в акторській,режисерській,сценічній майстерності.Проте,саме літературні твори принесли В. Щукшину всенародну славу.Повісті та опрвідання письменника перекладені більш ніж 20 мовами світу і вважаються надбанням російської літератури ХХ століття.
Станіславська Галина Символи України. Калина -Київ:Богдан-2014.-64 с.
Посібник містить цікаві матеріали про оберіг українського народу — калину. Про неї йдеться в бесідах, легендах, переказах, казках, оповіданнях, піснях, віршах, загадках, прислів’ях та приказках, що подані у виданні. Адресований вчителям початкової школи, вихователям, класним керівникам, батькам та учням, а також усім, хто цікавиться українською культурою.
Немає коментарів:
Дописати коментар