понеділок, 27 липня 2020 р.
неділя, 26 липня 2020 р.
27 липня громадськість України відзначатиме 140 - річчя від дня народження українського прозаїка, драматурга, політика, громадського діяча Володимира Кириловича Винниченка.
Володимир Кирилович широко відомий як видатний письменник, творець нової української прози і яскравий політичний діяч часів революції та громадянської війни. Але якщо його літературні заслуги безперечні для усіх, то роль, яку він відіграв у політичній історії України, оцінюється по-різному, залежно від ідейно-політичних симпатій авторів, які про нього писали. Зрозуміло одне: уявити собі українську історію початку XX століття без його постаті неможливо.
Цікаві факти з життя письменника.
Перший літературний твір В. Винниченка - оповідання «Сила і краса» (згодом автор змінив назву на «Краса і сила») з’явився восени 1902 р. на сторінках журналу «Киевская старина». Наступні твори склали першу збірку «Краса і сила» (1906), до якої увійшли оповідання «Заручини», «Контрасти», «Антрепренер Гаркун-Задунайський», «Голота», «Біля машини», «Мнімий господін». Рання проза В. Винниченка суттєво розширила тематику української літератури, показавши різні верстви суспільства та гострі соціальні контрасти. Ці та інші твори викликали схвальні відгуки І. Франка, Лесі Українки, С. Єфремова, М. Коцюбинського та ін. Загалом В. Винниченко написав близько ста творів малої прози, зокрема такі новели як «Суд», «Боротьба», «Честь», «Студент», «Солдатики», «Федько-халамидник», «Кумедія з Костем», «Хто ворог?», «Раб краси», «Глум», ««Уміркований» та «щирий»», «Таємна пригода», «Талісман» тощо. Для новелістики В. Винниченка характерний жанр соціально-психологічного оповідання з динамічною фабулою, в основі якої лежить якась пригода, часто сповнена таємниць. Важливу роль у структурі сюжету відіграє випадок, який забезпечує динаміку дії. Зазвичай письменник ставить героя в екстремальну ситуацію вибору, показуючи парадоксальність та непередбачуваність людської поведінки, коли протягом невеличкого епізоду персонажі зазнають несподіваних метаморфоз.
З 1907 р. у творчості В. Винниченка починається новий етап. Письменник створює новели, романи та п’єси, у яких досліджує питання моралі й таємниці людської психіки. Період 1907-1912 рр. став зоряним часом драматургії В. Винниченка, коли з’явилися такі п’єси, як «Дизгармонія» (1906), «Щаблі життя» (1907), «Великий Молох» (1907), «Memento» (1909), «Чужі люди» (1909), «Базар» (1910), «Брехня» (1910), «Чорна Пантера і Білий Ведмідь» (1911), «Гріх» (1919) та ін. Гострота п’єс В. Винниченка знаходила щирий відгук серед широкого кола глядачів, які шукали відповіді на актуальні питання часу. П’єси «Брехня», та «Чорна Пантера і Білий Ведмідь» з успіхом ішли майже в усіх кращих столичних театрах Європи.
Творчість В. Винниченка розвивалася переважно в річищі реалізму, який на початку XX ст. набув нових рис під впливом модернізму. Цей стиль дістав назву «неореалізм». Неореалізму властива більша увага до глибин психології пересічної людини, коли письменника більше цікавлять внутрішні конфлікти персонажів, ніж боротьба із зовнішніми обставинами. Суттєвим чинником розкриття характеру став детальний самоаналіз персонажа, тому важлива роль в структурі неореалістичного твору відводиться внутрішньому мовленню героїв.
У Берліні в 1922-1923 рр. В. Винниченко написав «Сонячну машину», яка стала першим в українській літературі утопічним і фантастичним романом. Попри усі численні недоліки (наївність і примітивізм наукової гіпотези та прогнозів соціально-політичного розвитку суспільства, вигаданість і необґрунтованість наслідків експерименту, відсутність більш менш реальної альтернативи «капіталістичній моралі» окрім анархічних ідей зникнення держави, грошової економіки та суспільних інститутів тощо), у свій час роман мав нечуваний успіх серед читачів і витримав в Україні з 1928 по 1930 рр. три перевидання. «Сонячну машину» також загалом прихильно зустріла тогочасна українська критика (О. Білецький, М. Зеров та ін.), відзначивши такі позитивні сторони твору, як гостроту сюжету, динамізм розповіді, широту охоплення суспільних тенденцій життя, елементи кінематографічності тощо.
В. Винниченко вважається однією з найяскравіших постатей в українському літературному процесі XX ст. Творчість письменника суттєво розширила ідейно-тематичні та жанрово-стильові обрії нашої літератури, вплинувши на подальший розвиток прози та драматургії, ввела українську літературу до світового контексту як її реальну діючу складову.
«Винниченко у своїх творах, як мало хто з сучасників, зобразив національну й соціальну неволю українського народу як органічну єдність його трагедії. Він створив ґалерею безсмертних персонажів, які відчули ганьбу цієї неволі й оголосили їй війну. Він умів схоплювати соціяльні контрасти й конфлікти своєї доби, розкривати її болючі рани, скидати маски з лицемірів і фарисеїв, розкривати брехню, безчесність, нелюдяність, таврувати людські пороки (занепад моралі, людської гідності, злочинство, розпуста). Він, найбільший наш людинознавець, умів, як мало хто, зобразити людські страждання, оголювати душевні рани, розкривати таємні нестерпні муки людини й бачити такі глибини трагедій і катастроф, яких наша література ще не знала. Він умів у нашому житті, у нашій літературі зосереджувати свою творчу увагу на багатьох вічних, загальнолюдських проблемах і тим витягав нашу літературу на великий світовий тракт.
Як письменник-гуманіст Винниченко глибоко вірив, що в людині, в людській спільноті цілої нашої плянети, переможе добро, правда, щастя. Він пристрасно до самої смерти вірив, що людство вийде з сучасної прокажельні на радісний шлях сонцеїзму і вселюдського узгодження. Ідея людського щастя на Землі проймає всю його творчість від перших оповідань і романів до останніх і досі не друкованих ще творів».Творча спадщина письменника входить до золотого фонду української культури.Постать В.Вінниченка багатограннв та суперечлива.Пізнати духовний світ письменника читач зможе заглибившись у його твори.То ж бібліотека запрошує познайомитися ближче з творчістю Володимира Вінниченка.Ці книги є в фонді бібліотеки.
Бібліотека-філія с.Теково знайомить користувачів з сучасними українськими авторами та їх творчістю. До вашої уваги
Віртуальна літературна зустріч
з книгою "Фелікс Австрія",
авторкою якої є Софія Андрухович
Віртуальна літературна зустріч
з книгою "Фелікс Австрія",
авторкою якої є Софія Андрухович
Фелікс Австрія — другий роман Софії Андрухович, виданий у 2014 році «Видавництвом Старого Лева». Авторка писала роман протягом року.
Дія відбувається в 1900 році в Станіславові (зараз Івано-Франківськ). Роман написаний як щоденник головної героїні Стефи, де кожний розділ відповідає якомусь дню або присвячений спогадам і не позначений датою. Авторка жила в Кракові на творчій стипендії «Gaude Polonia», коли починала писати роман, її краківський гуртожиток називався «Фелікс». Дізнавшись про це, батько авторки — Юрій Андрухович — запропонував назву для роману з девізу Австро-Угорщини: Bella gerant alii, tu felix Austria, nube (нехай воюють інші, а ти, щаслива Австріє, укладай шлюби)[1]. В написанні роману авторка, зокрема, користувалася газетою Kurjer Stanisławowski початку XX ст. В мові роману вживаються численні галицькі діалектизми, більшість з яких пояснено у примітках. Герої роману живуть на вулиці Липовій у Станіславові, тепер це вулиця Шевченка в Івано-Франківську, де живуть батьки авторки. На обкладинці книжки зображена картина Джозефа Едварда Саутолла[en] «Along the Shore» («Вздовж берега») (1914).
Головні герої
- Стефанія Чорненько (Стефа) — головна героїня, українка, від імені якої ведеться розповідь, сирота, служниця у домі доктора Анґера, а згодом — його дочки Аделі та її чоловіка Петра.
- Доктор Анґер — батько Аделі, який удочерив Стефу після смерті її батьків і його дружини Терези у пожежі.
- Адель Сколик (Аделя) — донька доктора Анґера, виросла разом зі Стефою, наполовину полька, наполовину німкеня.
- Петро Сколик — скульптор надгробків, вчився у Відні, чоловік Аделі, українець.
- Фелікс — дитина, знайдена у майстерні Петра, мав гіпереластичні суглоби і крав цінності з храмів.
- Ернест Торн — фокусник, у трупі якого була мати Фелікса і який використовував Фелікса для крадіжок в храмах.
- Йосип Рідний — студент доктора Анґера, згодом священик, чоловік Іванки.
- Іванка Рідна — дружина Йосипа (їмость), хвора і ледача.
- Велвеле — продавець риби, який запропонував Стефі поїхати з ним за океан
- .У 2016 році «Фелікс Австрія» був перекладений німецькою мовою та виданий австрійським видавництвом «Residenz Verlag» під назвою «Der Papierjunge» («Паперовий хлопчик»)[4][5]. Влітку 2016 року книгу було видано у Польщі[6]. Також роман було перекладено чеською, угорською, хорватською і французькою мовами.
-
- В січні 2020 року в прокат вийшов фільм "Віддана",знятий за книгою Софії Андрухович "Фелікс Австрія"
- Софія Андрухович зізналася, що картина їй дуже подобається. «Відразу готувала себе до того, що фільм буде зовсім іншим, аніж книжка, – наголошує вона. – Коли екранізують книжку, фільм виходить зовсім іншим, і часто буває так, що не лише читачі розчаровуються, а й її автор. Одна фантазія ніколи не збігається з іншою фантазією. Вирішила вчитися з досвіду мудріших людей і підготувала себе до того, що стрічка буде іншою, тому можу насолоджуватися нею повноцінно. Хоча фільм пов'язаний з книжкою, його сюжет дуже близький до сюжету роману, але підхід, стилістика, світ, кольори – інші. У стрічці переважає легкість, роман – важчий».
- Книжка є в бібліотеці.Кожен бажаючий може її прочитати.
Бібліотека-філія с.Теково запрошує у віртуальну мандрівку морськими шляхами книг Жюля Верна
Цього року відзначається 150-річчя виходу книги Жюля Верна "20 тисяч льє під водою".ЬВшановуючи цю ювілейну дату,бібліотека-філія с.Теково знайомить користувачів з творчістью та життєписом Жюля Верна.Хто з нас не чув про такі захопливі романи, як «П'ятнадцятирічний капітан», «Діти капітана Гранта» чи «Двадцять тисяч льє під водою»? Якщо Ти любиш мандри і пригоди, технічні винаходи й географічні цікавинки, то просто не зможеш відірватися від книг Жуля Верна – чудового французького письменника, одного з засновників жанру наукової фантастики.
Хіба у дев'ятнадцятому столітті хтось міг подумати, що телебачення, літак чи підводний човен стануть реальністю? Ці винаходи жили на сторінках романів Жуля Верна і здавалися тільки плодом уяви письменника, проте автор не сумнівався: «Що б я не вигадав, усе це буде поступатися істині, бо настане час, коли досягнення науки перевершать силу вигадки».
У багатотомній серії «Незвичайні подорожі» Жуль Верн описав чи не всю земну кулю – природу різноманітних її куточків, тваринний і рослинний світ, традиції та звичаї багатьох народів, які населяють планету. Безлюдні острови, екзотичні країни, кругосвітні й навіть міжпланетні подорожі, морські хвилі та космічний пил – це все можна знайти у романах письменника, над якими він працював понад сорок років.
Обкладинка книги «П'ятнадцятирічний капітан»
Жуль Верн невтомно писав про подорожі, та мало хто знає, що в 11 років він пообіцяв своїм батькам ніколи не подорожувати? Це сталося після того, як одного літнього ранку 1839 року хлопець потайки пішов з дому і найнявся юнгою на шхуну, яка вирушила до Індії. Батьки наздогнали його і повернули додому, та після того Жуль ще довго міг мандрувати тільки у мріях і разом з персонажами власних творів.
Обкладинка книги «Діти капітана Гранта»
До речі, Жуль Верн був особисто знайомий з українською письменницею – Марко Вовчок (справжнє ім'я – Марія Олександрівна Вілінська), яку вважав бездоганним знавцем французької. Саме вона першою познайомила українського читача з цим дивовижним автором, переклавши на українську та російську мови 15 пригодницьких та науково-фантастичних романів Жуля Верна.
Марко Вовчок – українська перекладачка Жуля Верна
З життєпису:
В нашій бібліотеці ви можете ознайомитись з творчістю Жюля Верна.Бібліотека зараз працює в режимі карантину та надає послугу-книга на замовлення.Книги можна замовити зручним для вас способом: за телефоном в соц.мережі фейсбук та електронною скринькою бібліотеки.Замовлення приймаються щодня ,видаються замовлені книги в четвер на п'ятницю щотижня з 12:00 до 16:00 к.ч.
Жюль Верн Діти Капітана Гранта -Київ:Світовид.-2004.-576 с.
Герої творів Жуля Верна — мандрівники, вчені, винахідники, дослідники — завжди розумні, вольові, шляхетні й людяні. Вони не знають, що таке вагання, суперечності, сумніви. Обравши мету, йдуть до неї, долаючи труднощі й небезпеки; невтомно борються за свободу і справедливість, захищають бідних і знедолених. З самого початку Жуль Верн підкреслює, що дії капітана Ґранта зумовлені його світоглядом патріота і є політичним протестом. З розвитком сюжету твору письменник неодноразово торкається актуальних проблем свого часу. Мандрівники шукають Ґранта в Південній Америці, в Австралії, в Новій Зеландії. Докладно розповідаючи про флору й фауну цих країн, Жуль Верн не забуває нагадати і про поневолення тубільних племен білими завойовниками-колонізаторами, про жорстокі репресії та рабське існування.
Жюль Верн П'ятнадцятирічний капітан.-Київ: Веселка.-1996.-286 с.
«П'ятнадцятирічний капітан» або «П'ятнадцятилітній капітан» (фр. Un capitaine de quinze ans) — роман французького письменника Жюля Верна (1828–1905) з серії «Незвичайні мандрівки», який присвячений синові Ж. Верна Мішелю. Вперше опублікований у 1878 році. У творі автор виступив проти рабства чорношкірих африканців колонізаторами та їхніми ж ворожими племенами. За жанром — пригодницький роман, але, як і всі романи Жуля Верна, дає інформацію з географії, ботаніки й морської справи.
Жюль Верн Андре Лори Найдёныш с поги́бшей „Ци́нтии“»-Київ:Радянська школа.-1986.-364с
Жюль Верн Андре Лори Найдёныш с поги́бшей „Ци́нтии“» (фр. L’Épave du Cynthia) — приключенческий роман из 22 глав французского писателя Жюля Верна, написанный в соавторстве с Андре Лори в 1885 году.
Жюль Верн Таинственный остров Киев: -1988.-368 с.
П'ятеро відважних героїв, колишні в полоні і втекли звідти на величезній повітряній кулі - потрапляють в іншу халепу - виявляються на безлюдному острові. Життя всіх п'ятьох починається з витоків зародження земної цивілізації - їм доведеться відроджувати все самим, освоювати і обробляти землю, як робили первісні предки, відбивати атаки диких ворогів і звірів. Але, ці п'ятеро озброєні знаннями, їм відомі досягнення сучасної науки і найцікавіше - у них є загадковий помічник, завжди приходить на допомогу тоді, коли, здавалося б, немає виходу із ситуації і всі сили наших героїв на межі.
Жюль Верн 20 тысяч лье под водой -Киев:Днепро.-1988.-368 с.
У другій половині ХІХ століття в морях і океанах на очі мореплавцям став потрапляти незвичайний об'єкт — предмет розмірами більший за кита і неймовірної швидкості. Газети, а за ними й вчені всього світу одразу ж зацікавились «морським чудовиськом». Але фортуна посміхнулась тільки професору Аронаксу, який із слугою Конселем та гарпунером Недом Лендом потрапляє на борт незвичайного та єдиного у світі на той час підводного човна "Наутилус".
Герої роману разом з капітаном і екіпажем човна вирушають у навколосвітню подорож в 20 тисяч льє під водою.
Читайте!Будьте розумними!
Бібліотека -філія с.Теково запрошує юних користувачів бібліотеки до віртуальної подорожі
"Світ професій майбутнього"
Коли дітки, ще зовсім маленькими, стоячи на табуретці голосно декламували кумедні дитячі віршики,і знайомі та педагоги-організатори позашкільної роботи пророкували велике сценічне майбутнє. Хіба міг тоді хтось уявити, що підрісши, людина захоче стати менеджером космотуризму чи дизайнером віртуальних світів? Такі професії вже з’являються. Подивимось, які фахівці правитимуть світом через 5–10 років?
Сучасний світ так швидко змінюється, що популярні колись професії тьмяніють на фоні нових. Поява інших реалій життя — новітні винаходи, космічні досягнення, наукові відкриття — зумовила необхідність нових професіоналів у найрізноманітніших сферах.
Проектувальник роботів
Звісно, ти чув про розумні будинки та роботів-офіціантів. У сучасному світі без роботів — нікуди. Не дивно, що вже сьогодні потрібні професіонали, які вміють їх створювати. А надто фахівці, які працюють у побутовому напрямку і зможуть створити, наприклад, робота-прибиральника, робота-садівника чи робота, що вигулюватиме собак.
Менеджер космотуризму
Після того, як Ілон Маск запустив своє авто на Марс, ні в кого не лишилося сумнівів: космічним подорожам — бути! Та навіть якщо космічний туризм стане звичним явищем, навряд чи хтось зможе самостійно організувати тур і покинути Землю «дикуном». Ось тут і прийде на допомогу менеджер космотуризму — фахівець, що складатиме програми космічних екскурсій, відвідання орбітальних комплексів та місячних баз.
Дизайнер віртуальних світів
Можна уявити собі, що ми на концерті найвідомішої рок-групи світу, будуєм пісочні замки на пляжі Нової Гвінеї або підкорюєм недоступні гірські вершини за тисячі кілометрів від дому. Дуже скоро відвідати місця, про які так мріялось, буде можливо завдяки віртуальним подорожам.
Кількість охочих подорожувати віртуальними світами з кожним роком зростає. У майбутньому це будуть не тільки геймери, а всі, хто мріє потрапити на інший кінець Землі, але не може бути там особисто.
Дизайнер віртуальних світів має володіти навичками художника та програміста, а також розуміти потреби віртуальних туристів. Цю професію вже можна здобути в Україні.
Тренер з майнд-фітнесу
Читати зі швидкістю Супермена стане можливо завдяки тренеру з майнд-фітнесу. Слово «mind» у перекладі з англійської означає «розум».
Тренер із майнд-фітнесу займатиметься розвитком уваги, пам’яті, логіки, швидкості читання та лічби клієнта. За прогнозами аналітиків, професія фітнес-тренера для розуму з’явиться вже в 2020-му.
Розвинути перераховані навички фахівцю допомагатимуть спеціальні програми. Подібні з’являються вже сьогодні. Приміром, Mind Fitness Training Institute у Вірджинії пропонує 7-денний курс усім охочим до самовдосконалення.
А компанія Lumosity створила понад 40 онлайн-ігор для покращення розумових здібностей людини. Треба визнати, їхня ефективність доволі сумнівна і навіть стає приводом для судових позовів.
Вчитель
Не очікувано? Однак це теж професія майбутнього. Зовсім скоро вчителі розроблятимуть індивідуальні навчальні програми, аби їхні учні не просто засвоювали матеріал, а й досягали життєвого успіху.
Шкільний дієтолог
Кожна третя людина на Землі страждає від ожиріння, заявляють британські експерти. Розширення мереж фаст-фудів, реклама, збільшення в раціоні солодкого, масла та продуктів тваринного походження провокують збільшення маси тіла і купу захворювань.
Шкільний дієтолог навчатиме дітей харчуватися правильно та відповідатиме за те, щоб їжа шкільної їдальні відповідала фізіологічним потребам юного організму.
Сіті-фермер
З кожним роком місця на планеті стає все менше. Ущільнення житлових умов, збільшення населення міст призводять до виникнення вертикальних ферм. Це екологічні конструкції, завдяки яким можна вирощувати рослини та розводити тварин у межах міста: на дахах та в приміщеннях хмарочосів. Ще трохи — і людство не зможе обійтися без фахівців, що знатимуть, як облаштувати й обслуговувати такі господарства.
Перша вертикальна сіті-ферма з’явилася 2012 року в Сингапурі. Нині такі ферми будуються в США, Китаї, ОАЕ.
Дизайнер емоцій
Шалену популярність пророкують і дизайнеру емоцій. Ця людина має бути обізнана в психології, фізіології та соціології, аби передбачити, як споживачі сприймуть певний товар підприємства або наповнення сайту.
Завдання дизайнера емоцій — знаходити методи впливу на цільову аудиторію через органи відчуття і провокувати людей на певні емоції та дії, вигідні для роботодавця.
Персональний бренд-менеджер
Відомі та успішні особистості надто зайняті, аби годинами сидіти у соцмережах. Саме вони і користуватимуться послугами персональних бренд-менеджерів. А ті формуватимуть позитивний імідж своїх клієнтів, зокрема, в інтернеті. Хто Бажає стати фахівцем у такій справі, тому знадобляться знання у сфері журналістики, PR-менеджменту та реклами.
Проектувальник особистої безпеки
Згадаймо, як мама з французького мультику «Маленький принц» на величезному стенді розписала життя доньки до хвилини. Звісно, матуся хотіла вберегти свою крихітку від небезпек та розчарувань, однак не врахувала почуттів і бажань дівчинки.
У майбутньому з’явиться фахівець, який складатиме проект життя людини, враховуючи можливість різноманітних ризиків: генетичних розладів, ймовірних захворювань, аварій та навіть нападу злочинців. При цьому спеціаліст враховуватиме характер, захоплення та діяльність клієнта.
Звичайної страховки від нещасних випадків людям буде замало. Запобігти всім негативним подіям буде основним завданням проектувальника особистої безпеки. Цей спеціаліст матиме змогу супроводжувати людину протягом життя або надавати разові послуги. Наприклад, якщо людина збирається відвідати екзотичну країну.
Інженер 3D-друку
О, так! Популярність 3D-друку набирає обертів. Логічно, що потреба у фахівцях цієї сфери зростає. Якою буде професія клжного — творчою чи більш технічною — обирати кожному. Для прикладу, можна стати дизайнером прикрас, які друкуються на 3D-принтері.
А чи знаєте ви, що вчені вже друкують на 3D-принтері людські органи? За допомогою тривимірного друку орган друкується спеціально підготовленими для цієї процедури клітинами. Це надзвичайно складна і точна робота, для якої потрібні спеціалісти зі знаннями медицини і новітньої техніки.
Біоетик
Це щось на зразок юриста нового покоління. Розвиток сучасних технологій нерідко призводить до етичних дискусій: чи маємо ми право втручатися в генетичний код людини, чи необхідний штучний інтелект, чи прийнятне клонування.
Подібні питання допомагатимуть вирішувати біоетики. Знаючи правові та етичні норми, вони допомагатимуть лабораторіям захистити свої відкриття, не переходячи моральних меж.
Інженер з кліматології
Екологи вже давно б’ють на сполох: наша планета на порозі екологічної катастрофи. Саме тому з кожним роком росте потреба у фахівцях, які зможуть зупинити або попередити негативні наслідки зміни клімату, адже вони всюди!
Варто подивитися фільм Яна Артюса-Бертрана «Дім» (2009), аби переконатися, як сильно людська діяльність впливає на клімат і екологію Землі. Без сумніву, інженер з кліматології — професія майбутнього.
Оператор безпілотного апарату
Розвідка, картографічні зйомки, транспортування вантажів — навички оператора безпілотного апарату знадобляться у найрізноманітніших сферах. Керуючи автономним запрограмованим апаратом (роботом, дроном), працівник зможе відстежувати переміщення людей і тварин, забезпечувати доставку вантажів у важкодоступні місцевості або досліджувати незнайомі ландшафти.
У наших руках майбутнє України, цілої планети! Обрати цікаву та потрібну людству професію, — місія нового покоління. Діяльність, націлена на збереження природних ресурсів, розвиток медицини та новітніх технологій, допоможе врятувати світ від чергових катаклізмів та зробить життя на Землі комфортним і… можливим!
Майбутнє ближче, а ніж нам здається. І лише розумним і грамотним вирішувати, яким воно буде!
Підписатися на:
Дописи (Atom)