понеділок, 30 грудня 2019 р.

            Участь бібліотеки-філії с.Теково в грантовому проекті благодійного фонду ім.Бетлен Габора в 2019 р.

.Взявши  в п'ятий раз участь в грантовому проекті благодійного  фонду ім.Бетлен Габора,бібліотека отримала кошти на придбання оргтехніки в сумі 8 тис.500 грн.Дуже потрібним для бібліотеки  було  придбання проектору,на який  необхідно було ще 3 тис.300 грн,позаяк проектор коштує 11 тис 800 грн.Звернувшись до ГО "Єдина спільна громада" Жупан С.М. бібліотеці надано ці кошти,за що велике спасибі нашим меценатам за хорошу справу,бо маючи дану оргтехніку,в закладів культури є більше спроможності проводити культурно - просвітницькіі заходи для наших користувачів.

          Ми чекаємо святого Миколая 

 19 грудня весело та гамірно в бібліотеці -філії с.Теково проходило свято,присвячене святкуванню Дня св. Миколая,яке було організоване спільно працівниками Будинку культури та бібліотеки села Теково.Свято "Ми чекаємо святого Миколая",розпочала зав. БК С.Теково Севке О,А,, яка ознайомила з традиціями святкування Дня св. Миколая.Діти з радістю брали участь у конкурсах,іграх,вікторинах,співали пісні про Миколая.На святі презентовано книжково-ілюстративну виставку "Розкажу Миколаю,про що я читаю",де презентовано книжки,які найбільше люблять читати юні користувачі.Спонсором свята є громадська організація "Єдина спільна громада",яка закупила подарунки для активу бібліотеки та БК с.Теково,за що їм подяка.На свято завітали вчитель української мови та літератури Теківської ЗОШ Іляш Х.Ю.,та депутати Теківської сільської ради і члени ГО "Спільна громада" Деак О.О., Корпош І.І.,Уйфолуші Й.Й.,активна користувачка     На изображении может находиться: 19 человек, в том числе Світлана Параска, Svetlana Gadzhega и Ольга Севке-Болаж, люди улыбаются, люди стоят и в помещении               На изображении может находиться: 1 человек, улыбается, сидитНа изображении может находиться: 6 человек, люди стоят и люди сидятНа изображении может находиться: 6 человек, люди улыбаются, люди стоят и в помещении     На изображении может находиться: 1 человек, стоит и шляпаНа изображении может находиться: стол и в помещении

субота, 23 листопада 2019 р.

                    


  " І пам'яті свіча не згасне..." 


Під такою назвою в бібліотеці -філії с.Теково працівниками бібліотеки та Будинку культури 23 листопада проведено годину -реквієм,з метою вшанування жертв Голодомору 1932-1933 років .Ведучі заходу  Параска С.М. та Севке О.А. розповіли  присутнім про трагічні сторінки   історії та страшні події української історії-влаштований радянською владою геноцид 1932-33 років знищив понад 7 мільйонів осіб на території України та 3 мільйони українців поза її межами, в регіонах, які історично були заселені українцями: Кубань, Північний Кавказ, Нижнє Поволжя та в Казахстані. Лише у першій половині 1933 року смертність від Голодомору в Україні досягла трьох мільйонів осіб.
Визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу законодавчо закріплено законом "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні".
 До уваги присутніх був перегляд документального фільму"Окупація-Голодомор.Україна"   https://www.youtube.com/watch?v=JZmAK5sKv6g&t=206s
 Працівник бібліотеки Параска С.М. провела перегляд літератури книжково-ілюстративної виставки-пам'яті "Скорботна свічка пам'яті святої..."
 В кінці години-реквієму було запалено свічки пам'яті біля статуї Матері Божої.












субота, 26 жовтня 2019 р.


         Участь у  фестивалі національних спільнот

                              "Простір єдності"        






 У м. Виноградові 25 жовтня зав.бібліотекою бібліотеки -філії с.Теково взяла участь у фестивалі національних спільнот "Простір єдності"проведений в рамках реалізації грантового проекту «Найміцніший кордон -державна мова» отриманого від Українського культурного фонду.В програмі фестивалю були презентація багатонаціональної Виноградівщини,етно-дефіле національних костюмів,фуд-корд національних страв району "Міжнаціональний пікнік єдності","Кіндерляндія-зона дитячого дозвілля",майстер класи,ігри та розваги.Серед презентованих вишиваних робіт  району були тут і  вишивані роботи майстринь с.Теково,одна з страв,а це  "книш",або "рийтеш",як кажуть у Текові.Також проведено майстер-клас по виготовленню виробів  з бісеру.































четвер, 26 вересня 2019 р.

 Акція " Знищимо суржик та ненормативну лексику"




24  вересня завідуючою бібліотеки-філії с. Теково  Параска С.М. спільно з активом бібліотеки проведено акцію «Знищимо суржик та ненормативну лексику». Захід проведений в рамках реалізації грантового проекту «Найміцніший кордон -державна мова» отриманого від Українського культурного фонду. У акції взяли участь діти середнього та старшого шкільного віку з числа представників нацменшин (угорці становлять 18 % від загальної кількості мешканців села) Теківської ЗОШ. З вступним словом виступила  зав.бібліотекою, яка зробила історичний екскурс у розвиток української мови, дала визначення слову "суржик". Тлумачний словник української мови фіксує слово суржик у двох значеннях:
1. Суміш зерна пшениці й жита, жита й ячменю, ячменю й вівса і т. ін.; борошно з такої суміші;
2. Елементи двох або кількох мов, об'єднані штучно, без додержання норм літературної мови; нечиста мова.
  Наголосила на те, що переважно носії змішаної мови - люди, які раніше жили в селах. Переїжджаючи в міста і пристосовуючись до російськомовних містян, вони починають вживати російські слова, хоча їх фонетика залишається українською. 
Мова є своєрідним живим організмом, який постійно розвивається. Небезпечною для української мови впродовж тривалого часу була імперська політика русифікації. Тяжкими є її наслідки. Змішанням української та російської мов утворився суржик. Він став чи не найголовнішою проблемою української мови у ХХІ столітті. Коли слова з чужої мови вживаються бездумно, безсистемно, коли перекручується їх зміст і спотворюється звукове оформлення, це засмічує мову.
    Основна мета акції -  показати негативний вплив суржика та ненормативної лексики на чистоту української мови, розширення функціювання української мови  серед дітей  представників меншин і не тільки, виховання культури спілкування літературною мовою.
    Про використання суржику в літературі, мистецтві та музиці розповіла вчитель ЗОШ с.Теково Іляш Х.Ю. Шкільний бібліотекар Уйфолуші Н.Д. з акцентувала увагу присутніх на негативному впливі ненормативної лексики на оточуючих. Під час заходу всі охоче прийняли участь у інтелектуально-розважальних іграх. Доповненням до заходу стала оформлена книжково-ілюстративна виставка «Мова - голос нації».
Результатом акції «Знищимо суржик та ненормативну лексику» стало розуміння присутніми того, що при спілкуванні людина повинна підбирати слова,  цілеспрямовано й свідомо  а не пливти за течією – всі так говорять, значить суржик і є нашою рідною мовою. Мовою нації визначається його розвиненість, культурність. Усе це визначатиме образ і творчу спромогу України в сім’ї цивілізованих демократичних держав. Оволодіти бездоганною українською – складно, над цим доводиться працювати постійно. Наполегливо працювати. Колись Вольтер писав: всі основні європейські мови можна вивчити за шість років, а рідну мову доводиться вивчати все життя.



.      


















          

пʼятниця, 23 серпня 2019 р.



Участь в літературно-мистецькому фестивалі "Карпатський пегас"


На изображении может находиться: один или несколько человек, люди стоят, люди сидят и в помещении
21-23 серпня у м. Виноградів за сприяння Виноградівської міської ради та Українського культурного фонду проходив літературно-мистецький фестиваль «Карпатський пегас».

Центральна районна бібліотека як реалізатор грантового проекту «Найміцніший кордон – державна мова» стала співучасником фестивалю. В рамках програми 22 серпня у міському будинку культури відбувся майстер-клас для виноградівських авторів-початківців від відомих письменників України та зарубіжжя,Тут же відбулася презентація 5-го випуску дитячого альманаху «Дарунок дитячих сердець» виданої за сприяння міської ради, за що їм щира подяка. Декламуючи свої вірші чи прозу творчо-обдарована молодь змогла почути поради і рекомендації від гостей фестивалю. Саме від них поступила пропозиція, що на майбутнє твори написані на угорській мові необхідно перекладати.  Вихід у світ чергового альманаху - велике досягнення і результат кропіткої праці обдарованих діток – учасників районного конкурсу літературно-художньої творчості «Світанкові роси», бібліотекарів Виноградівської РЦБС .  З обіду заходи фестивалю плавно «перейшли» на центральну  площу міста де у відповідних тематичних локаціях проводились різноманітні інтелектуально-розважальні ігри.
«Містечко майстрів»:  майстер-класи: «Вироби з бісеру», «Кулони та обереги для захисників Вітчизни».
«Відкрита бібліотека» - конкурс на краще декламування власних віршів, вправи та літературно-інтелектуальні ігри для розвитку мовлення.
Працівник бібліотеки-філії проводила майстер-клас по роботі з бісером.Діткам було показано, як виготовляти браслет та квіти з бісеру